The Wavell School

The Wavell School Specialist Technology College

  • Phone icon01252 341256
  • Mail icon
We Care to Challenge

Year 9 Director of Students

Mrs Smith

 

 Pastoral Assistant: Mrs Nicol

 Tutor Groups

 9S Mr Barker

A2.3

 9T Mr Greaves

A3.3

 9U Mr Genziani

Sc1

 9V Mrs Nicol

Sc5

 9W Miss Winter

C2.3

 9X Mrs Philips

A3.2

 9Y Mr Aslett

Sc4

 9Z Ms Harris

T3

 

 

Quick Links:

       Learning Links

       Year 9 Letters

       Options

       Canteen Menu

       Weekly Bulletin

       House news

       Clubs

       Curriculum

 

Your 'Top 4' Prefects for 2018-19

Head Prefect - Ellen Davis
Head Prefect - Carys Hoggan
Deputy Head Prefect - Joseph West
Deputy Head Prefect - Bethan Hoggan

Your voice matters!

If you ever have any ideas or suggestions to make the Wavell an even better school in which to learn, please speak to any of the Prefects.

list Prefect Body 2018-19


 

Year 9


You will find links to Year 9 news and information on this page.

 Latest Year 9 News... 

Year 9 Autumn Term 2 Housepoints

Winning Tutor Group: 9W

Congratulations to Emily Florey who has been elected as Year 9 School Council Rep 2018-19. Please speak to her about any issues you would like her to take to School Council

 

  Our Achievers 2018-19

December 2018

Well done to ‘The Wavell A Team’ consisting of Year 9 students Ffion, Max, Louie and Kacper who came 2nd in the Rushmoor & Hart Coding Challenge.

 

October 2018

Congratulations to 

Nick Quinn, Jasper Hewitt, Arthur Payne and Sudarshan Gurung for passing their Spoken Japanese  Exam.

Well done to all student who took part in the Maths Challenge 2018

Gold Award: Katie Booth, Hannah Coppock, Ciaran Johnson, Ellis Plumridge-Baker, Dylan Thomas (Katie was also Best in Year and Best in School and qualified, along with Hannah and Ellis, to take part in Junior Kangaroo on 12th June for which they received a Certificate of Qualification)

Silver Award: Rebecca Edwards, Bethan Godfrey, Sudarshan Gurung,                  Teegan O’Connor, Ella Ramsey, Jasmin Simpson, Joe Sparkes, Daniel Timms,      Hayley Waterlow, Rebecca Watts

Bronze Award: Drew Barnard, Irene Burton, Ffion Came-Evans, William Cook,  Jasper Hewitt, Julius Kallinen, Aidan Kearsay, Alex King, Kacper Machnicki,        Josh Mann, William Norris, Joseph Page, Cassidy Stew, Abhinav Suri, Charlotte Thom, Charlotte Wallis

 

If you achieve something special this year please let your Tutor, Mrs Smith or Mrs Coombes know so that we can celebrate it!

 


 Year 9 Housepoint Rewards